Planowane ekspedycje

PANTANAL

Pantanal to w skrócie tłumacząc, "wielkie bagno" - olbrzymia (195 000 kilometrów kwadratowych czyli tyle co połowa Polski) równina w większości zalana wodą, zlokalizowana na pograniczu między Brazylią, Boliwią i Paragwajem. Ze względu na zalewowość tego terenu, dżungle wciąż nie zostały wykarczowane i kraina ta jest interesującym miejscem dla podróżnika zafascynowanego nienaruszonym światem zwierząt i prostych ludzi. To kraina dzikiej przyrody, w której nie ma osiedli ludzkich poza małymi i rozstrzelonymi na dużym obszarze farmami.

Poznamy część brazylijską Pantanalu - dzikie miasteczka pogranicza, odosobnione w interorze fazendy, wreszcie świat nieograniętej i wciąż niepokonanej dżungli. Świat zwierzęcy jest tu dużo bardziej bogaty i łatwy do spotkania, niż w samej Amazonii. To stanowi główną atrakcję Pantanalu. Powszechne są tu kajmany, piranie, małpy i kapibary. Istnieje też spora szansa na spotkanie pumy, jaguara czy anakondy.

Warunki będą typowo ekspedycyjne - spanie w dżugli. Podróż konno, pieszo lub na wiosłowych dłubankach. Brak infrastruktury turystycznej.

TERMIN: Wiosna 2011, zaraz po wyprawie Argentyna-Brazylia. Jest to najlepsza pora na wizytę tego rejonu - zaraz po zakończeniu pory deszczowej gdy poziom wód jest wysoki i można łatwo podróżować łodzią, a jednocześnie deszcze nie są już tak częste. Cała wyprawa wraz z dojazdem z Rio de Janeiro potrwa ok. 10 dni. Zachęcamy do udziału szczególnie tych uczestników wyprawy Argentyna-Brazylia, którzy dysponują dłuższym czasem oraz ochotą na przeżycie czegoś ekstremalnego.